LEASİNG (FİNANSAL KİRALAMA) NEDİR ?

Türkiye’de, Leasing şirketleri, müşterilerine 2 çeşit  leasing  ürünü sunabilmektedirler.

Leasing, yatırımcı firma tarafından belirlenen yatırım malının leasing şirketi tarafından satın alınarak, kiracıya bir kira sözleşmesi çerçevesinde belirlenen ücret ve süreyle kullanma olanağı veren finansman yöntemidir. Sözleşme süresince mülkiyete sahip olan leasing şirketi, kira sözleşmesi sonunda mülkiyeti önceden belirlenen bedelle kiracıya devreder.

Operasyonel leasing ise kira vadesi sonunda kiralanan ekipmanın devrinin kiracıya yapılması zorunluluğu olmayan, kiracıya ekipmanı devralma opsiyonu verilmeyen kiralama modelidir. Kiralanan ekipmanla ilgili fayda ve risklerin kiralayan üzerinde kaldığı bir modeldir. Belirli sürelerde kullanılacak ekipmanların finansmanı için en uygun kiralama çeşididir.

Günümüzün hızla değişen ekonomi ve teknoloji dünyasında, büyümenizde ve sektörünüzde önemli bir oyuncu olmanızda, uzman ekiplerimiz sektör tecrübeleri ile sizlere destek olmaya hazırdır.

Banka Müşterileri Leasing Çözümlerimiz

Satıcı Leasing Çözümlerimiz

 

DEVİR FATURALARININ TÜRK LİRASI ÖDENMESİ  HAKKINDA BİLGİLENDİRME

Değerli Müşterimiz,

19.04.2022 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren düzenleme ile menkul mal satış sözleşmeleri döviz cinsinden düzenlenmiş olsa bile ödemelerin Türk Lirası cinsinden yapılması zorunlu hale getirilmiştir.

Bu düzenleme kapsamında, BNP Paribas Finansal Kiralama A.Ş. ile döviz cinsinden akdettiğiniz finansal kiralama sözleşmesinin ödeme planında yer alan ve vade sonunda kiralama konusu ekipmanın mülkiyetinin devri için öngörülen devir bedeli yabancı para cinsinden belirtilmiş olmakla beraber, bu ödemenin 19.04.2022 itibariyle Türk Lirası cinsinden yapılması zorunlu hale gelmiştir.

Mülkiyet devri ve ödeme işlemlerinizin mevzuata uygun ve sorunsuz yapılabilmesi için, devir aşamasında ödeme yapılmadan evvel Çağrı Merkezimizi arayarak bilgi almanızı ve devir bedeli ödemenizi buna göre Türk Lirası cinsinden yapmanızı rica ederiz. Aksi halde döviz cinsinden yapacağınız ödemenin tarafınıza iade edileceğini ve sizden Türk Lirası cinsinden ödeme yapmanız isteneceğini bilgilerinize sunarız.