Güvenlik

 

1.   Internet Tarayıcısı ve Cihaz Güvenliği

1.1     İnternet Tarayıcıları

İnternet tarayıcınızın güncelliği, BNP Paribas Leasing Türkiye web sitesini hızlı ve güvenli kullanabilmeniz açısından son derece önemlidir.
Tarayıcınızın güncel olmaması durumunda, Online İşlem Merkezi’ne girişte ve işlemleriniz sırasında sorun yaşayabilirsiniz.
İnternet tarayıcınızın sürümünü, tarayıcınızda “Yardım/Araçlar” menüsündeki “Hakkında” seçeneğini kullanarak kontrol edebilirsiniz.

  •   Microsoft Internet Explorer 11 veya üzeri sürümler (sadece Windows 7 ve üzerindeki sürümlerde)
  •   Microsoft Edge 75 veya üzeri sürümler
  •   Google Chrome 65 veya üzeri sürümler
  •   Mozilla Firefox  65 veya üzeri sürümler
  •   Apple Safari 12

 

1.2     SSL Güvenlik Sertifikası

SSL Sertifikası, kişisel gizliliğiniz ve güvenilirliğinizi sağlayan, network üzerindeki bilgi transferi sırasında bilginin bütünlüğü ve gizliliği için sunucu ile istemci arasındaki iletişimin şifrelenmiş şekilde yapılabilmesine imkan veren yazılımdır.

Güncel bir tarayıcı kullanıyorsanız, BNP Paribas Leasing Türkiye web sitesine girdiğinizde tarayıcınızın adres satırında kilit işareti olacaktır. https://leasingsolutions.bnpparibas.com.tr/ adresinin güvenilir bir site olduğuna ilişkin sertifika detaylarına kilit ikonuna tıklayarak ulaşabilirsiniz.

İnternet sitemizi kullanmak için herhangi bir linki tıklamak yerine https://leasingsolutions.bnpparibas.com.tr/ adresini tarayıcınızın adres çubuğuna yazarak giriş yapınız.

1.3     Antivirüs

Hem cep telefonlarınızda  hem de kişisel bilgisayarlarınızda antivirüs, anti spyware ve kişisel firewall gibi koruma kalkanları kullanmaya özen gösterin.

2. Güvenlik Uygulamaları

2.1     Parola

BNP Paribas Leasing Türkiye internet sitesinde Online İşlem Merkezi’ne giriş, müşteri kodu, kullanıcı adı, parola ve tek kullanımlık sms şifresi ile yapılmaktadır. Giriş ekranında müşteri kodu, kullanıcı adı ve parola girişinin ardından ikinci ekranda doğrulama kodu girilir.

2.2     Tek Kullanımlık Doğrulama Kodu

BNP Paribas Leasing Türkiye internet sitesi üzerinden online işlemlerinizi daha güvenli gerçekleştirmek için Online İşlem Merkezi’ne her girdiğinizde sistemde kayıtlı bulunan cep telefonu numaranıza yeni ve tek kullanımlık bir şifre SMS ile gönderilir. Bu şifre 3 dakika için geçerlidir ve süre aşıldığında geçersiz hale gelerek giriş yapılmasını engeller.

2.3     Sim Kart Blokesi

Sim kartı 4.5 G ile uyumlu olmayan ve sim kartını değiştiren müşterilerimiz Online İşlem Merkezi’ne giriş aşamasında SMS ile gönderilen tek kullanımlık şifrelerinin yasal düzenlemelere bağlı banka uygulamaları nedeni ile iletilememesi söz konusu olabilir.

Online İşlem Merkezi menüsüne girişte SMS ile tek kullanımlık şifrenin tarafınıza iletilememesi durumunda, eğer Türkiye Ekonomi Bankası’nda hesabınız var ise;

  •   CEPTETEB Internet Şubesi’ ne girişte kart bilgileriniz ile,
  •   Çağrı merkezi üzerinden kart ve kişisel bilgileriniz ile,
  •   teb.com.tr / Anında Şifre adımından yeni şifre alarak,
  •   TEB şubelerinden SIM kart blokenizi kaldırabilirsiniz.

Eğer Türkiye Ekonomi Bankası’nda hesabınız yok ise müşterisi olduğunuz bir bankadan da sim kart blokesi kaldırılabilir.

Güvenliğiniz için yukarıda belirtilen iletişim kanalları haricinde; e-posta, SMS veya telefonla yapılan aramalarla sizden bilgi talep eden kişilere itibar etmeyiniz.

3. LEASING Cepte Mobil Uygulaması

Cep telefonu ve tabletlerinize resmi olmayan marketlerin haricindeki, mecralardan bankacılık ve finansal uygulamalar indirmeyin. Mobil cihazlarınıza güvenilmeyen veya bilinmeyen kaynaklardan uygulama yüklenmesine olanak veren yetkileri kapatınız.

Leasing Cepte mobil uygulaması sadece Android cihazlar için Google Play ve IOS cihazlar için App Store uygulama marketlerinden indirilebilir.

Resmi uygulama marketleri dışında ya da kaynağını bilmediğiniz yerlerden gönderilen SMS’lerde yer alan linklerden indireceğiniz uygulamalar, bilgilerinizi çalmak için zararlı yazılım içerebilir.